jak si vybrat pssa

20. června 2011 v 16:51 | simonqua

Fenka nebo pes?

Obě pohlaví mají svá pro a proti. Ačkoli se může zdát, že se psem je méně problémů (neprochází říjí, snáz se kastruje),nemusí tomu tak být.
Fenky jsou vůči člověku obvykle mírumilovnější, snáz se vychovávají a cvičí. Potíž je v tom, že 2x do roka hárají. V tomto období je praktiky nemožné nechat fenku na zahradě, často je nutné mít ji neustále na vodítku a pod dozorem (aby se nestalo, že se otočíte zády a v tu chvíli u ní bude cizí pes). Fenky také 2.týden říje mohou špinit.
Psi mají zase tu nepříjemnou vlastnost, že značkují. Dělá jí to neustále. Nestává se, že by pes značkoval doma, ale na zahradě docela jistě značkovat bude. Stejně jako při venčení, takže může chvíli trvat, než se dostatečně vymočí a můžete se vrátit domů. Psi mají také více sebevědomí a bývají přirozeně dominantní, což může být pro začátečníky velký problém.
Ale ne vše lze paušalizovat. Není nijak neobvyklé, že dominantní je v rodině fenka, že pes je spíše bázlivý, že fenka značkuje, že pes utíká za hárající fenkou...
Když si pořizujete psa s průkazem původu, rozmyslete si, zda se budete v budoucnu zabývat chovem a co to u obou pohlaví obnáší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama